Pompa ciepła powietrze - woda
Pompy ciepła to coraz popularniejsze rozwiązanie nadające się dla niemal każdego budynku. Innowacyjne pompy ciepła potrafią skutecznie obniżyć koszty ogrzewania domu oraz zmniejszyć degradację środowiska. Pompy ciepła całkowicie wykorzystują energię odnawialną i przyczyniają się do mniejszej emisji CO2. Istnieje kilka różnych wariantów pomp ciepła, a są to: gruntowe pompy ciepła, pompy ciepła powietrzne i pompy typu powietrze woda. Ta ostatnia jest bardzo uniwersalna, ponieważ w przeciwieństwie do pomp ciepła powietrze-powietrze, pozwala na ogrzewanie zarówno domu, jak i wody użytkowej. Dzięki niej bez problemu można zrezygnować z innych źródeł ogrzewania.
Jak działa pompa ciepła powietrze woda
Działanie pompy ciepła powietrze woda polega na pozyskiwaniu energii skumulowanej w powietrzu. Działanie takiej pompy można porównać do działania zwykłej lodówki. Pompa ciepła powietrze-woda wytwarza energię grzewczą dzięki wykorzystaniu powietrza z zewnątrz, jego kompresji oraz czynnika chłodniczego. Pobraną w ten sposób energię przekształca na ogrzewanie pomieszczeń lub wody użytkowej.
Typy pomp ciepła powietrze-woda
Pompy ciepła powietrze – woda można podzieli na dwa typy: split i monoblock.
- Pompa ciepła typu split – mechanizm działania rozdzielony jest pomiędzy dwa urządzenia – parownik (znajdujący się na zewnątrz budynku) i skraplacz (znajdujący się wewnątrz). Wybór tego typu pompy powietrze-woda ogranicza ilość hałasu wewnątrz budynku dzięki przeniesieniu głośnych elementów na zewnątrz. Wybór systemu split pozwala na większą elastyczność w wyborze miejsca montażu. Nie jest również konieczna ingerencja w konstrukcje budynku w postaci kucia przepustów i montażu kanałów.
- Pompy ciepła monoblock – w tym przypadku oba elementy pompy – parownik jak i skraplacz, znajdują się w jednym elemencie na zewnątrz lub wewnątrz budynku. Tego typu system stanowi hermetyczną całość zmontowaną fabrycznie.
Różnice w użytkowaniu pomp ciepła powietrze-woda typu split i monoblok
Z racji tego, że pompy split składają się z dwóch elementów, należy okresowo sprawdzać ich szczelność, co nie jest wymagane przy okazji pomp typu monoblock. Montaż pompy ciepła monoblock na zewnątrz budynku wymaga ochrony przed mrozem w razie dłuższego wyłączenia systemu.
Split czy monoblock? Jaką pompę ciepła wybrać?
Na pewno wybór pompy powietrze-woda jest bardziej uniwersalnym wyborem od powietrznych pomp ciepła. Podsumowując, obie pompy ciepła charakteryzują się podobną efektywnością działania. Pompy typu split są tańsze, lecz wymagają większej ilości prac eksploatacyjnych. Pompy monoblok cechuje wyższa cena zakupu, lecz są one niemal bezobsługowe i nie wymagają częstego sprawdzania i kontrolowania. Decydując się na instalację pompy ciepła w swoim domu, wybierz odpowiednią do swoich możliwości i potrzeb.