Czy pompy ciepła są ekologiczne? Ogrzewanie XXI wieku
W ostatnich latach ekologia stała się bardzo popularnym zagadnieniem, dzięki czemu wiele osób zaczęło troszczyć się o wpływ na środowisko, w którym funkcjonuje. Równie ważnym zagadnieniem stało się globalne ocieplenie, wywołane przez działalność człowieka, które spowodowało wzrost globalnej temperatury o 0,2° na dziesięć lat. Przyczyn pogorszenia się stanu naszej planety jest wiele, wycinanie lasów, produkcja odpadów, jednak jednym z ważniejszych czynników jest wzrost emisji gazów cieplarnianych takich jak dwutlenku węgla czy podtlenku azotu, które powstają w wyniku spalania węgla, ropy i gazu. Społeczeństwo polskie coraz częściej podejmuje się tego tematu, co więcej poszukuje kolejnych ekologicznych rozwiązań, które mają za zadanie zapewnić przyszłym pokoleniom godne życie. Jednym z działań, mających na celu poprawę jakości życia, było zastosowanie zmian w prawie budowlanym, wynikiem czego od 2021 roku tradycyjne zasilane węglem bądź drewnem musi sprostać wymagającym normom. Osoby, które mają w planach budowę domu, muszą wziąć pod uwagę nowoczesne sposoby ogrzewania, które dodatkowo w efektywny sposób przyczynią się do ochrony środowiska. Jednym z takich urządzeń są pompy ciepła. Czy pompy ciepła są ekologiczne?
Pompy ciepła – jaki mają wpływ na środowisko?
Najbardziej ekologicznym rozwiązaniem na uniknięcie emisji szkodliwych spalin jest wykorzystanie odnawialnych źródeł energii, urządzenia te nie produkują szkodliwych substancji, dzięki czemu przyczyniają się do poprawy stanu środowiska naturalnego. Takim rozwiązaniem mogą być pompy ciepła, które pobierają ciepło z otoczenia (wody, powietrza, gruntu), czyli dolnego źródła, a następnie przekazują je do instalacji grzewczej, tak zwanego górnego źródła, czyli grzejników lub ogrzewania podłogowego. Funkcjonowanie pompy ciepła możemy porównać do działania lodówki, jej zadaniem jest chłodzenie produktów spożywczych, czego efektem ubocznym jest pobieranie od nich ciepła i przekazywanie go do pomieszczenia. W podobny sposób działa pompa, wykorzystuje energię do pobierania ciepła z otoczenia i ogrzewa budynek, natomiast efektem ubocznym jest wychłodzenie temperatury dolnego źródła ciepła. Tak więc działanie pomp ciepała, nie wymaga żadnego paliwa, prąd jest jedynym niezbędnym czynnikiem warunkującym działanie sprężarki, która jest głównym elementem pompującym energię z dolnego źródła ciepła. W sezonie letnim pompy ciepła mogą również służyć do ochładzania budynku, wtedy urządzenie stosuje działanie odwrotne do procesu grzewczego, które zmienia kierunek ciepła i w pomieszczeniach temperatura powietrza spada. Pompa ciepła jest urządzeniem, które nie produkuje dymu ani popiołu, dlatego w sposób ekologiczny i energooszczędny przetwarza energię na ogrzewanie domu oraz produkcji ciepłej wody użytkowej. Tak więc w trakcie tego procesu, nie powstają żadne szkodliwe substancje i spaliny, dlatego pompy ciepła są ekologiczne. Aby pompa ciepła mogła działać w pełni ekologicznie i efektywnie, warto również zwrócić uwagę na zastosowany w niej czynnik chłodniczy.
Czy ekologiczne ogrzewanie jest drogie? Koszty i eksploatacja
Koszty ogrzewania to bardzo często ciężki temat dla wielu osób, szczególnie zimą, kiedy duża część wydatków przeznaczona jest właśnie na ten cel. Z tego względu często koszty mają duże znaczenie przy wyborze urządzenia grzewczego. Ludzie często mają wyobrażenie, iż to, co ekologiczne musi utożsamiać się z wielkimi kosztami, ale czy pompy ciepła wymagają aż takich nakładów? Na pierwszy rzut oka, może się wydawać, iż instalacja pomp ciepła to ogromny wydatek, jednak warto na to przedsięwzięcie spojrzeć z szerszej perspektywy, a mianowicie czasu eksploatacji. Po pierwsze, wybór pompy ciepła do ogrzewania budynku uniezależnia nas od ciągle rosnących cen ropy naftowej, gazu i węgla, ponadto stosując pompę ciepła, jako system grzewczy chronimy naturalne zasoby ziemi. Co więcej, dostarczana ilość energii elektrycznej potrzebnej do pracy pompy jest kilkakrotnie mniejsza od ilości energii cieplnej, która jest przekazywana do pomieszczeń. W taki sposób koszty eksploatacyjne są znacznie niższe niż m.in. kotła gazowego lub węglowego. Kolejnym czynnikiem przemawiającym za opłacalnością instalacji pompy ciepła jest czas eksploatacji, ponieważ przewiduje się, że będą funkcjonowały nawet przez kilkadziesiąt lat. Zakup ekologicznych pomp ciepła jest więc inwestycją długoterminową.
Ekologiczne pompy ciepła – nowoczesny system grzewczy
Skorzystaj z oferty Pompy Ciepła Lublin, aby zapewnić sobie i przyszłym pokoleniom życie w sprzyjających warunkach i przyczynić się do ratowania planety!