Pompa ciepła gruntowa Lublin
Gruntowa pompa ciepła to najstarszy, ale zaraz najbardziej rozwinięty system pozyskiwania ciepła ze środowiska. Wykorzystuje ona zasoby ciepła znajdujące się wewnątrz ziemi, które są wręcz nieograniczone. Dzięki temu samo pozyskiwanie energii grzewczej staje bardzo tanie i jednocześnie niezwykle ekologiczne. Jest system bezemisyjny pozwalający zarówno ogrzać cały dom jak i wodę użytkową.
Z czego składa się i jak działa gruntowa pompa ciepła?
Pompa ciepła w wersji gruntowej składa się z kilku charakterystycznych elementów.
- Źródła dolnego – jest to tzw. kolektor. Możemy wyróżnić dwa rodzaje kolektorów, poziomy i pionowy. System poziomy składa się z rur zakopanych na głębokości 1,5 do 2m. System pionowy składa sie z jednej rury biegnącej w głąb ziemi i z powrotem nawet na 100m. Zarówno w pierwszym jak i drugim systemie w rurach płynie roztwór glikolu.
- wymiennik ciepła 1 – inaczej parownik, który pobiera ciepło przetransportowane przez czynnik.
- sprężarka
- wymiennik ciepła 2 – inaczej skraplacz, który pobiera ciepło przeniesione z gruntu i przekazuje je do wody, która rozprowadzana jest po instalacji grzewczej.
- Źródła górnego – są to wszelkiego rodzaju odbiorniki ciepła typu kaloryfery itp.
- zawór rozprężający
Na co zwrócić uwagę podczas montażu gruntowej pompy ciepła?
W zależności od wyboru sposobu pobierania energii z gruntu należy zwrócić uwagę na inne kwestie. Pompa ciepła z kolektorem poziomym co prawda jest tańsza w stworzeniu i nie wymaga specjalnych pozwoleń, ale aby była efektywna, należy zapewnić jej dość spory, płaski teren, nawet do kilkuset metrów kwadratowych. Na takim terenie nie można też sadzić drzew, krzewów ani układać kostki brukowej.
W przypadku kolektorów pionowych problem może być stworzenie ok. 100m odwiertów w głąb ziemi. Generuje to znacznie wyższe koszty oraz wymaga specjalnego pozwolenia. Zalety za to jest to, że instalacja ta nie zajmuje dużego terenu. Kolektory pionowe charakteryzują się też wyższą efektywnością grzewczą niż ich poziome odpowiedniki.
Pompa ciepła gruntowa do ogrzewania w domu?
Przed zdecydowaniem się na wybór pompy gruntowej warto przeanalizować możliwości terenu jakim się dysponuje. Czy jesteśmy w stanie zapewnić odpowiedni areał na kolektor poziomy lub, czy dysponujemy odpowiednie środki na stworzenie kolektora pionowego.